понеделник, 29 юни 2020 г.

Свѣтозаръ Коньчарски

Българската седмица е започвала с Неделя. Самото име подсказва, че Неделята е неработен ден. Седмиците се повтарят една след друга и е без значение дали Неделята ще се счита за ден първи, или последен от седмицата, както е в Григорианския календар. Днес Неделята е почивен ден след трудовата седмица, а в древността е била ден първи, ден за размисъл и планиране на дейността за предстоящата трудова седмица. С това нашите деди поставят разума преди труда, както за всяка дейност в своя живот. Денят Неделя не е броен. Бройни имена получават останалите дни от седмицата.
Първият е Понеделник. Той не получава числово название, например Пръвник, защото така директно ще бъде посочен като начален ден на седмицата. Не е наречен и Вторник, защото Неделята не е броен ден, а е получил най-точното име Понеделник – След Неделник, като с това се утвърждава Неделята като начален ден на седмицата.
Думата по се е употребявала в някои наши диалекти като синоним на след. Дори и днес в шоплука може да се чуе „оди по мене“ – „върви след мен“.
Вторият броен ден естествено е наречен Вторник.
Третият ден не е наречен с бройно име, а с името Сряда – среда. С това се указва, че Срядата е действителната среда на седмицата, което също уточнява, че Неделята е начален, неброен ден.
Четвъртък и Петък са наречени с естествени бройни имена.
Последният ден има лично, а не бройно име – Събота. То не показва собствения си смисъл, но логично и звуково най-близо до него стои думата събор. Възможно е това да е смисълът на Събота – завършек.
В календара, ползван в Съединените щати днес, седмицата започва от Неделя.
Как са изписвали датите в древността?
Водещо е било астраведичното начало, а астраведичните различия между зодиите са по-осезаеми и ясни от тези на отделните дни. И за да се изведе на преден план числото дванадесет, първо се е изписвала зодията или месецът от календара и след това денят и годината.
И този начин на записване е наложен като календарна особеност в САЩ. Също там е наложено отброяване на часовете през денонощието да става на два пъти по дванадесет – преди полунощ и след полунощ. Така отново се акцентира на числото дванадесет.

петък, 12 юни 2020 г.

Вестник Утро

1. Мишо Бирата - здрав и прав, умря от "инфаркт".
2. Патологът за Белнейски и Чората се самообеси.
3. Ваньо Танов почина внезапно като Мишо Бирата.
4. Клошар запали тютюневите складове в Пловдив.
5. 400 хиляди бюлетини, отпечатани и подредени по градове, се оказаха "вторични суровини".
6. Гинка от Пазарджик, със запор от НАП, намери 300 милиона, за да купи ЧЕЗ.
7. Чакъра беше убит от Бойко Борисов с 14 изстрела с гранатомет, България бе осъдена в Страсбург за това. Бойко обаче е невинен, извън Страсбург.
8. ИТ експертът по "цецомобила за подслушване" бе убит с 4 куршума и 1 контролен в главата, с цел "обир".
9. Цецо си купи 7 апартамента със спестяванията на тъща си.
10. След него и Цецка, и тя да не остане назад.
11. Председателят на Столичния общински съвет си купил 60 апартамента, със 120 години трудов стаж.
12. Доказателствата срещу Филип Златанов (момчето за мръсни поръчки на ГЕРБ) бяха "откраднати" от колата на вещото лице.
13. Къща за 2 милиона в Барселона е собственост на тенис-клуба на Бойко, той няма нищо общо...
14. Стената по границата 1 ред излезе 4 пъти по-скъпо от двуредова в Гърция.
15. Царските конюшни се самозапалиха. Полицията "по погрешка" арестува журналисти, опитващи се да спасят документи от изгаряне. Докато ги разпитваше, документите изгоряха.
16. През 2018г. избиха 4000 кози и овце в Странджа от, а във обявеното вторично огнище на вируса в стадото на Ана Петрова от Болярово всички овце са живи и здрави и най-вече жизнени над 150 дни при положение, че карантинният период е 21 дни!!
17. Продадоха ТЕЦ Варна на Доган за скромните 3 000 лв. и веднага я включиха в „студения резерв“
18. Избиха се хиляди прасета, овце и кози при съмнително обявяване болести по тях. Нито една лаборатория не ги доказа. Няма документи. След това започна масиран внос на месо и то на доста солени цени.