На 21.12.2021г. в 12:02ч. започна новата 7527 година по календара на Българите и настъпи астрономическата зима!
В деня на зимното слънцестоене започва да нараства силата на нашето светило.Затова се приема, че то се ражда наново. Първият ден, Единият ден, Еднажден! Старата българска Нова Година!
По-късно църквата, християнизира Еднажден като полага върху него - Игнажден (ден на Свети Игнатий).
Ако Ние нямаме потребност да съхраним народната си памет съхранена през вековете, не можем да се сърдим, че някой успява да я подмени в своя полза.
За начална точка на летоброенето е приет денят на зимното слънцестоене (21-ви декември) през 5505 година преди Хр.
Твърди се, че този старобългарски календар е най-верният в света. Факт, според БНР - Българско национално радио, през "1976 г. ЮНЕСКО го обявява за най-точният в света. Това, че някога сме възприели Григорианския, не означава, че той не съществува, дори се различава с няколко секунди или десети от секундата от Астрономическия календар, категорични са видни български историци, които са писали сериозни трудове по темата."
Прабългарската година е започвала в един и същи ден от календара - от 22 декември, ден, който е обявяван за нулев, точно фиксирани са били и празниците.
Във високосна година, се прибавял още един нулев ден, на Еньовден, за да станат 366 дни. Без двата нулеви дни, на практика остават 364 денонощия, които се разпределят в 4 сезона по 3 месеца. Първият месец продължавал 31-н дни, останалите -30.
Древните българи създали собствен календар. Българският календар е възстановен по писмени исторически данни (Именник на Българските ханове) и по народни предания и легенди.
Сттаробългарският календар продължава да съществува до епохата на Възраждането. За това говорят и символите на животни, които са били изобразявани на Възрожденските къщи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар