Следобедно кафе и охладено реване
Моето любимо реване
6 яйца(големи)отделят се белтъци от жълтъци,белтъците се разбиват на плътен сняг с 1ч.ч.захар,жълтъците се разбиват до побеляване с 1/2к.л. сол.
В 1ч.ч.брашно в която се прибавя 1пак.бакпулвер се пресява,2пак.ванилия,1/2 ч.ч.пшеничен грис.
Към разбитите жълтъци на порции се прибавя помалко от брашното ,грисът, разбитите белтъци,като се бърка бавно с помоща на дървена лъжица или телена бъркалка.Трябва да се получи въздушна смес.
Същата се изсипва в намалена тава зарявнява се.Пече се на 160°в предварително загрята фурна за 25-30мин.Готовото реване се оставя да изстине след което се нарязва на парчета.Полива се с горещ сироп от: 1литър вода,1 1/2 ч.ч. захар,1-2 с.л лимонов сок.(сиропът ври 10мин.).Полива се с помоща на черпак.Оставя се в хладилник да се охлади.По желание може да се гарнира с натрошени ядки.Аз имах шоколадови пръчици.Желая на всички хубав следобед и прохладна вечер.☕🍹
ПО-ДОБРЕ КЪСНО, ОТКОЛКОТО НИКОГА!!! П О З Н А Н И Е Т О Н А Д В С И Ч К О!!! АЗ И СВЕТА ОКОЛО МЕН!
вторник, 27 август 2019 г.
понеделник, 26 август 2019 г.
рецепта за марината за туршии
Направете си универсална марината и няма да ви е нужен аспирин
За сурова туршия със зеленчуци каквито изберете
1 чаена чаша морска сол
4 чаени чаши оцет
10 чаени чаши вода 1 кг захар
Не се вари разбърква се докато се разтопи захарта и солта
Нареждат се зеленчуци в буркани и се заливат с тази марината
Не се варят не се слага аспирин
В стъклен буркан сложете корен от хрян и синапено семе
Лимонена киселина ползвам от няколко години не ми се развалят туршиите .Слагам в стъклени буркани.
За сурова туршия със зеленчуци каквито изберете
1 чаена чаша морска сол
4 чаени чаши оцет
10 чаени чаши вода 1 кг захар
Не се вари разбърква се докато се разтопи захарта и солта
Нареждат се зеленчуци в буркани и се заливат с тази марината
Не се варят не се слага аспирин
В стъклен буркан сложете корен от хрян и синапено семе
Лимонена киселина ползвам от няколко години не ми се развалят туршиите .Слагам в стъклени буркани.
събота, 24 август 2019 г.
Тайните послания на българските пафти
Един от най-красивите елементи на народния костюм на българката несъмнено са пафтите. Изящни, изкусно изработени от различни метали, украсени с причудливи фигури и плетеници, тези токи за колан са смятани за символ на женствеността.
Първоначално обаче пафтите са били атрибут на мъжкия костюм.
В българското Средновековие пафтите са бележели социалния статус на мъжа. Носили са ги военачалници, а според вида и украсата на катарамите се определяло, какъв чин са имали – разказва Грозделина Георгиева от Регионалния етнографски музей в Пловдив. – След падането на България под Османско владичество (14 в.) българите загубват държавата и, съответно, воинската си част. По тази причина през Възраждането пафтите постепенно стават част от женския костюм, превръщат се в пазители на най-важната част от тялото – предната, детеродните органи. Мъжете изгубват социалната си роля на защитници, и жената е тази, която трябва да донесе новия живот и да продължи рода, чрез нея да се съхранят държавата и народът.
Пафтите са знак за социален статус и определят преминаването на девойката в нова социална група – на омъжените жени. Подарявани са от семейството на момчето в момента на сгодяването, но за разлика от накитите за гърди и глава, гривните и пръстените, които също са част от даровете за бъдещата невяста, пафтите са задължителен елемент, който тя носи впоследствие, показвайки, че вече е омъжена. Затова неомъжените момичета нямат право да носят пафти. С едно изключение:Преди това пафта може да сложи само лазарката. Това е инициация за младото момиче – когато стане на възраст за женене, тя трябва да се облече за първи и единствен път като лазарка, майка ѝ да ѝ даде нейния набор от накити и момичето да се накичи с тях, за да покаже, че е готова да стане съпруга и майка. – обяснява г-жа Георгиева.
Както и всички накити пафтите имат магическо значение за българката. Неслучайно те са метални, а майсторите са предпочитали да работят със сребро, защото е бяло и като огледало отблъсква лошия поглед и го връща обратно.
Разнообразна е и формата им – кръглите и правоъгълните са познати още от Средновековието, а листовидните, със заоблени или извити нагоре краища са привнесени от Изтока. За разлика от националния костюм накитите нямат тясно обособяване по региони.
Ако можем да говорим за специфика, това са македонските пафти – изключително големи и тежки. Това се е наложило заради факта, че костюмът на македонката е обемен, с богата везба, и големите пафти могат да се отличат върху костюма. Пафтите, освен чисто апотропейна /защитна/, имат и декоративна функция. защото жената винаги пази зрънцето красота и суета у себе си. Тя трябва да бъде и видяна, и харесана, и отличена – отбелязва г-жа Георгиева.
Впечатляващо е разнообразието на мотиви и сюжети, изобразени върху пафтите.
Живеейки в Османската империя, българите са приели част от елементите на костюма и украсата – подчертава Грозделина Георгиева. – Затова в пафтите могат да се срещнат както позволените от Османската иконография растителни орнаменти – цветя, листа, гроздове, плодове, плетеници, така и типично българските животински мотиви – пауни, гълъби, змии, геометрични елементи. През втората половина на 18 век можем да видим дори елементи на стила барок, който прониква през източните пазари.
Много интересно е навлизането на седефените плочки върху пафтите с изображения на светци и християнски празници.
Донасяни са от поклонници от Светите места и често са дарявани на свещениците, които носят пафти под расата си. Затова големите български манастири, като Рилския и Бачковския, се отличават с изключително разнообразни колекции от пафти.
Един от любимите мотиви върху седефа е двуглавият орел, който е символ на Цариградската патриаршия. Това показва, че изработваните в монашески работилници към манастирите пафти са били под егидата на църквата – казва г-жа Георгиева и посочва още един интересен факт:
Един от любимите мотиви върху седефа е двуглавият орел, който е символ на Цариградската патриаршия. Това показва, че изработваните в монашески работилници към манастирите пафти са били под егидата на църквата – казва г-жа Георгиева и посочва още един интересен факт:
По пафтата можем да познаем, дали носещата ги жена е с български или мюсюлмански произход, защото в Корана се забраняват животинските изображения. Жените с българско вероизповедание са носили пафти с птици и животни. Но при изследване на българо-мохамеданските краища се вижда, че и там са поръчвали пафти със символи, забранени от Корана, което подсказва, че жените там не са усвоили изцяло мюсюлманската религия.
С навлизането на градската мода още преди Освобождението в големите градове – кръстопътни места със смесица на различни култури, пафтите биват изместени, защото градската рокля изисква други аксесоари. Коланът вече е изключително фин, от сребро и злато, токата отпред е с формата на панделка или спирала. На някои места се носят и пафти, но и те започват да се променят, стават по-умалени, придобиват формата на красиви токи, със седеф и инкрустации. Какви други тайни крият пафтите?
Може би най-голямата тайна е вярата, че накитът ще те запази. Вярвало се е, че човешкото тяло е разделено на горна и долна част, а най-уязвимата е средата, където се слага поясът, коланът. Жената е трябвало да пази собствените си накити, защото се е смятало, че ако попаднат в лоши ръце, с тях могат да се направят най-лошите магии. Може би трябва да запазим тази вяра, че накитът е нещо, неизменно свързано с човека, което има силата да го предпази от всяко зло.
сряда, 14 август 2019 г.
понеделник, 5 август 2019 г.
„Лошите“ очи и урочасването не са бабини деветини
Всичко, което се върти, създава торсионно поле. Независимо дали е електрон, вентилатор, колело на велосипед или Луната. То не пренася енергия, но мигновено разпространява информация за всички събития в миналото, настоящето и бъдещето, независимо от физическата среда. Скоростта му е над 1 милиард пъти по-голяма от тази на светлината.
„Дори когато вие, жените, използвате сешоара, за да изсушите косата си, сте под въздействието на торсионно поле, генерирано от въртящите се части на уреда”, пошегува се приживе акад. Анатолий Акимов на лекцията си при първото си посещение у нас през 2006 г. Той е един от създателите на авангардната теория за торсионните полета, които са пространствено-времеви вихри с ляво или дясно въртене. Българският физик акад. Божидар Палюшев, известен с поредицата си „Физика на Бога”, сравнява торсионното поле с въртенето на течността, когато разбъркаме чая си с лъжичка.
Доказано е, че десните полета са полезни за тялото ни и могат да го хармонизират и лекуват, докато левите предизвикват патологични изменения и ни разболяват. При усукването надясно се съхранява информацията, а при въртене наляво торсионните полета се „разсукват”, при което информацията, която носят, се изкривява или изтрива.
Притежават памет, съпоставима с тази на хората
В торсионните полета се съдържа информация за бъдещето на Вселената и за съдбата на хората. Всеки човек е източник на торсионно поле, носещо цялата информация за него и за здравето му. „Ние сме приематели и предаватели на торсионни полета във Вселената и ако се настроим в резонанс с торсионното поле на Вселенския разум или световното информационно поле, можем да получим свръхестествени познания. Човек може да влезе в резонанс с него само ако има чисти помисли”, категоричен беше акад. Акимов. Според него торсионните полета притежават памет, съпоставима с тази на човека. Най-силна памет има свръхразумът или Бог. Това е „мозъкът”, който има обем на нашата Вселена.
Торсионни полета се генерират и без наличие на въртене. Това се случва дори когато говорим, пишем, мислим , твърди руският физик Виктор Шкатов, разработил уред за измерване силата на торсионните полета. С него той е определил какво торсионно поле генерират различни букви и символи. Доказал е например, че името Христос, написано на лист хартия или произнасяно, създава дясно торсионно поле, което действа като защита. Това обяснява целебната сила на молитвите.
С мислите си пораждаме мощни торсионни полета. Ако сме негативни, полетата са леви, с неблагоприятен ефект не само върху човешкия организъм, но и върху околната среда. Учени твърдят, че отрицателните емоции, излъчени от нас в пространството, са причина за природните бедствия, защото нарушават процесите и хармонията във Вселената.
Оказва се, че „лошите” очи и урочасването с поглед не са бабини деветини, а имат обяснение. Руски физици са доказали, че очите ни излъчват торсионни полета. Според тях
погледът е опасно оръжие
което може да пробие защитната ни обвивка, да проникне в организма ни и да го препрограмира. И енергията ни вместо да се справи с пробойната, започва да изтича през нея. Аурата (биополето), която отразява здравето и емоционалното ни състояние, ни защитава от торсионните излъчвания на „лошите” очи.
Особено опасни са „лошите” очи за бебетата в първите месеци след раждането им. Добре е да си припомним съветите на бабите, според които до 40 дни новородените трябва да се пазят от чужди погледи.
Изследвания сочат, че енерго-информационното поле на бебетата е 7 пъти по-слабо от това на възрастните. Затова кърмачетата не бива да се показват на чужди хора, както и да се публикуват снимките им в интернет. Най-уязвими са спящите бебета, когато защитата им още повече отслабва. Дори погледът на любящата им майка, преизпълнена с емоции, може да им навреди. Ето защо тя трябва да контролира вълнението си, да запазва спокойствие и да мисли позитивно.
Обменяме енергия с финия свят чрез енергийните центрове на тялото си – чакрите. Чрез тях енергията протича навън или навътре в тялото. Това е било известно на хората в древността. Сега се потвърждава и от науката. Както вече стана ясно, всеки въртящ се обект – от галактиката до електронът – създава торсионно поле. Всяка клетка от тялото ни също генерира торсионно поле.
Човешкият организъм има собствено торсионно поле, носещо информация за него като цяло и за всеки орган. Руският учен акад. Виктор Ярцев е доказал, че
чакрите са енергийно-информационните центрове
на това поле. Когато те се въртят в една посока, формират торсионно поле с хармонична информация. Тогава се чувстваме добре и сме здрави. Ако има някакъв дисбаланс и някое от торсионните полета е с ляво въртене, от него се получава изтичане на енергия в пространството и биополето ни отслабва. Може да се стигне до депресия, обърканост и намаляване на енергията ни. Ако този процес продължи по-дълго и засегне повече чакри, са възможни и по-тежки патологии.
Акад. Ярцев предупреждава, че леви торсионни полета се генерират и от нашето съзнание, когато е под въздействие на гняв, злоба, завист, агресия.
Според акад.Божидар Палюшев с торсионни полета може да се фиксира информация, съдържаща се в различни химически вещества, включително лекарства. С торсионнен генератор може да се копира информационната картина на някакво лекарство и да се фиксира върху решетката на чиста вода. Така тя ще придобие целебните свойства на лекарството и може да се пие вместо него. Потвърждава го експеримент на акад. Александър Сорочински.
Теорията за торсионните полета и генератори се отрича от други учени, между които акад. Едуард Кругляков от Руската академия на науките и акад. Евгений Александров от Санкт Петербург.
Абонамент за:
Публикации (Atom)